Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Astigmatı olanlar lens kullanabilir mi?

Astigmatı olanlar lens kullanabilir mi?

Astigmatı olanlar nedense kontakt lens kullanamayacaklarını düşünüyorlar fakat gerçek hiçte öyle değil.. Astigmat problemi olan insanlarda sorunsuzca lens kullanabilirler. Yıllar önce lenslerin tasarım ve teknolojisi yeterli olmadığından özellikle astigmatik gözlerde kırma problemleri sert lenslerle giderilmekteydi. Düzensiz kornea şeklinin neticesi olan astigmat göz hastalığında vizyon 1990’lı yıllara kadar gaz geçirgen ve sert lenslerle sağlandı. Ancak 90’lı yıllarla birlikte geliştirilen Polyhema ve Silikon hidrojel malzemeler sayesinde nitelikli aylık, yılllık değişimli torik adı verilen astigmat lensleri üretildi.

Fakat yinede astigmatlı gözleri için lens kullanamayacağını düşünen hala milyonların olması düşündürücü değil mi?

Astigmatı olanlar nesneleri bulanık, çapraz görürler; Sık sık başağrısı sorunu şikayeti seyrederken şiddetli şekilde gözlerinizi kısarak odaklanma ihtiyacı duyarsınız. Gece araba kullanırken, özellikle far ışıkları sapmalarla kırılarak retinanıza düştüğünden eziyet çekerler. Stabil görmeye engel olan astigmatizma kişinin hayatını olumsuz etkileyerek yaşam kalitesini düşürür.

Astigmatlı her göz farklı yapıda olduğu için optik kırma verimliliği ve konforun sağlanması açısından çeşitli tasarımlarda torik lenslere ihtiyaç vardır. Astigmatın neden olduğu korneal bozukluk lensin göze uygunluk montajını zorlaştırmakta başka bir deyişle toric lensler detaylı bir göz muayenesi gerektirmektedir. Normal kontakt lens muayenesi dışında göz muayenelerinde toric lens montaj prosedürü uygulanmaktadır. Geometrik olarak karmaşık yapıya sahip astigmat lensleri miyop, hipermetrop, astigmat ve aks parametleriyle üretildiğinden normal lenslere oranla daha pahalı fiyatlarla satılmaktadır.

Astigmat lensler aylık ve yıllık tercih edilebilmekte, hatta göz rengini değiştiren renkli astigmat lensleri bulunmaktadır. Böylelikle çok merak edilen astigmatlar renkli lens kullanabilir mi? Sorusu netlik kazanmış oluyor.

Çok yüksek astigmatı olan, yumuşak lenslerle giderilemeyen kırma kusuru ve özellikle hiper seviye astigmat hastaları, gaz geçirgen malzemeden üretilen geniş çaplı özel skleral merceklerle tedavi olabilirler.

Astigmatınız varsa ve kontakt lens kullanmak isterseniz, astigmat lensleri konusunda deneyimli bir göz hekimine müracaat etmenizi tavsiye ederiz. Gözlerinizdeki astigmatın düzeltilmesi kapsamlı bir göz muayenesine dayanmaktadır

Bunlarada bir göz atın!

Lens Gözden Düşer Mi?

Durduk yere lensin gözünüzden çıkıp düşmesinin nedeni merkez kalınlığının fazla olması, temel eğri uyumsuzluğundan üst …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir