Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Başkasının lenslerini kullanabilir miyim?

Başkasının lenslerini kullanabilir miyim?

Lensleri paylaşmak, ortak kullanmak göz sağlığı sorunlarına ve bulaşıcı göz hastalıklarına neden olabilir. Kontakt lenslerinizi asla başkalarıyla paylaşmayınız.

Göz hastalıkları virüs kaynaklıysa tedavi edecek bir ilacın henüz bulunmadığını bilmelisiniz. Vücudunuzun virüsü yenmekten başka çaresi olmazken tüm bu riskleri almaya değmez. Lens paylaşan kişilerde genellikle 3 gün belirti olmazken, 3 günden sonra göz kızarıklığı, şişme, sulanma hissi gelişerek ışığa karşı aşırı hassasiyet oluşur. Kontakt lensi bir kenara bırakın; Başkalarının makyaj malzemeleri, kremler, göz damlaları, yastık, havlu ve gözlük eşyaları asla kullanılmamalıdır. Virüslerin eşyalar üzerinde 5 haftaya kadar canlı kalabilme kapasiteleri vardır.

Birbirlerinin renkli lenslerini ortak kullananlarda gözrülen bir başka sorun Konjonktivit’tir. Konjonktivit iltihap veya enfeksiyon neticesinde oluşmakta gözde sarımsı yeşil akıntıyla başlar. Yoğun şekilde kaşınma, batma, ışığa bakamama ve anormal şişlikler konjonktivit belirtisidir.

Arkadaşınızda olsa kontakt lens paylaşma fikrini kesinlikle unutun! Sık sık ellerinizi yıkayın ve hijyenine önem gösterin.

Bunlarada bir göz atın!

Lens Gözden Düşer Mi?

Durduk yere lensin gözünüzden çıkıp düşmesinin nedeni merkez kalınlığının fazla olması, temel eğri uyumsuzluğundan üst …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir