Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Kontakt lense başlama yaşı kaç olmalı?

Kontakt lense başlama yaşı kaç olmalı?

Çocuklarda kontakt lens kullanımına başlama yaşının kaç olması gerektiği konusunda tartışmalar bir tarafa.. Objektif olarak konuya son noktayı koyduk. Gelişmiş ülkelerde insanların 10 yaşından itibaren lens kullanımına başladıklarını biliyor musunuz? Gözlük nedeniyle hareketleri kısıtlanan ve özellikle spor yapan çocuklar erken yaşlardan itibaren ailelerinin desteğiyle numaralı lenslerle birlikte gözlüklerinden kurtuluyorlar.

Çocuklarda göz gelişiminin tamamlanmadığı için önermeyenlerden tutun, çocuğun gözlerini bozacağını ve kornealarının düzleşeceğini söyleyebilecek kadar işi ileri götürebiliyorlar. Bu lens hurafecilerinin bütünüyle yanlış ve hastalıklı fikirlerine itibar etmeyin yazımızı dikkatle okuyun.

10 yaşına kadar yaşında bir çocuğun sorumluluk duygusu gelişmediğinden, kendi başına lens kullanmasıda mümkün olmadığından, doktorlar zaruriyet olmadıkça önermeyebiliyorlar. Fakat 10′ lu yaşlardan itibaren çocuklara sağladığı fayda ve fiziksel avantaj gerçekten dikkate değer.

Genelde göz doktorlarının erken yaşlarda çocuklara lens kullanımını önermemesinin temel nedeni uygun çap ve dia’da lenslerin olmadığının düşünülmesidir. Oysa 13.60 dia ve 8.30 temel eğrinin altında sık değişim replasman aylık ürünler bulunmaktadır. Elbette 10 yaşında bir çocuğun göz keratomatreleri ölçüldüğünde yetişkinlere oranla daha küçük göz yapısı kuvvetle muhtemel olacağından; uygun lens belirlendiği takdirde çocuğun bakım koşullarını yerine getireceği düşünülürse lens kullanmasında sakınca yoktur.

Bunlarada bir göz atın!

Lens Gözden Düşer Mi?

Durduk yere lensin gözünüzden çıkıp düşmesinin nedeni merkez kalınlığının fazla olması, temel eğri uyumsuzluğundan üst …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir