Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Kuruyan lensler tekrar kullanılır mı?

Kuruyan lensler tekrar kullanılır mı?

Solüsyon eksikliği, unutulma nedeniyle kuruyan kontakt lenslerin polimer yapısı susuz kalarak bozulduğu için tekrar kullanılması imkansız hale gelebilir. Suyu hapsetme ve suyu tutma özelliğiyle yumuşak kalabilen lensler kuruduktan sonra çatır çatır kırılarak parçalanırlar.

Lenslerinizi solüsyonsuz bırakıp tamamen kuruduğunu farkettiğiniz durumlarda yeniden solüsyon takviye etsenizde batma şikayeti yaşamanız kaçınılmazdır. Kurumuş lenslerin güvenliğinden emin olamazsınız.. Kuruyan lenslerde yüzeyde gözle görünmeyen mikroskopik çatlak ve aşınmalar olacağından gözle doğrudan teması zarar verebilir. Kuruyan kontakt lensler tekrar kullanıldığında, sterilizasyonun kaybedilmesi ve koruyucu bakımın artık işe yaramayıp keratit, trahom göz hastalıklarına neden olabilmektedir.

Unutularak kuruyan lenslerde geometrik yapının bozularak önceki şekline dönmesinin imkansız hale geldiğini biliyor musunuz?

Kurumuş Lensler Neden Kullanılmaz?

Unutularak susuz kalan bir kontakt lens havayla direkt temas ederek yüzey bakterilerinin hızla çoğalmasına neden olur. O nedenle kontakt lensi tekrar takmak bakterilerin gözünüze bulaşması anlamına gelmektedir. İşte tam bu noktada günlük olarak; gözünüzden çıkan lensleri önce lens saklama kabına koyun ve temizleme solüsyonu ekleyerek havayla temasını önlemek için kapaklarını kapatın.

Göz sağlığınız için kurumuş kontakt lensleri kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

Bunlarada bir göz atın!

Lens Gözden Düşer Mi?

Durduk yere lensin gözünüzden çıkıp düşmesinin nedeni merkez kalınlığının fazla olması, temel eğri uyumsuzluğundan üst …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir