Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Lens Gözden Düşer Mi?

Lens Gözden Düşer Mi?

Durduk yere lensin gözünüzden çıkıp düşmesinin nedeni merkez kalınlığının fazla olması, temel eğri uyumsuzluğundan üst göz kapağına takılan lens kenarıdır. Göz yapısına uygun olmayan kontakt lens kullanımında sıkça rastlanan bir durum olan lensin gözden düşmesine engel olmak için sözlerimize kulak veriniz. Genellikle sert lensler gözden düşerler, fakat yumuşak kontakt lenslerinde gözden düşme ihtimali vardır.

Kontakt lenslerin neden çeşitli ebatlarda ve eğriliklerde üretildiğini hiç düşündünüz mü? Biz söyleyelim; bütün insanların iris çapları ve göz yapıları birbirinden farklıdırda ondan.. Göz temel eğrisi 8.20 mm olan birisi 8.70 mm kontakt lens kullanırsa lenslerin gözden düşme ihtimali son derece yüksektir. Tam tersini düşünecek olduğunuzda lens gözde vakum etkisiyle sıkışarak çıkarılması çok zor hale gelebilir.

Kapak etkileşimi nedir?
Yumuşak lensler göz yaşı üzerinde 0.7 mm – 1 mm aşağı ve yukarı doğru hareket ederler. Lens temel eğrisi kornea geometrisiyle uygun değilse üst göz kapağı lensin kenarına çarparak takılma hissiyle sertçe aşağı doğru iterek düşürebilir.

Astigmat, keratokonus veya yüksek hipermetrop derecesine sahip numaralı yumuşak lenslerin merkez ve kenar kalınlığı diğerlerine oranla fazla olabildiğinden düşme tehlikesi bulunmaktadır.

Bunlarada bir göz atın!

Kuruyan lensler tekrar kullanılır mı?

Solüsyon eksikliği, unutulma nedeniyle kuruyan kontakt lenslerin polimer yapısı susuz kalarak bozulduğu için tekrar kullanılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir