Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Lens Göze Yapışırsa Nasıl Çıkartılır?

Lens Göze Yapışırsa Nasıl Çıkartılır?

Kontakt lensin göze yapışmasının nedeni vakum etkisinden başla bir şey değildir. Kontakt lens ile kornea arasında bulunan gözyaşı hareket ederek tazelenirken nemli ve oksijen almasını sağlamaktadır. Normalde lens göze yapışmaz, çıkarken zorlanmadan kolayca gözden alınabilmelidir. Lensin göze yapışmasının altında yatan bilimsel gerçek lens temel eğrisinin kornea eğimine dar gelmesi, merkez noktasından başlayarak kenarlara kadar lens altında boşluk olmamasından kaynaklanan kısmi vakum etkisidir.

Başka bir anlamda normal seviyenin çok altındaki anormal gözyaşı azlığı lensi göze yapışmasının şiddetini belirlemektedir. Bu durum genellikle bilgisiz üstünkörü lens kullanımından kaynaklanmaktadır. Eğer böyle tehlikeli bir durumla karşı karşıya iseniz son derece dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Yapılacak ters bir hareket kornea yüzeyinde çizik oluşmasına neden olup körlükle sonuçlanabileceği unutulmamalıdır.

Yapışan lensi çıkarayım derken korneayı tırnağınızla sıyırabilir gözünüzde ciddi hasar meydana getirebilirsiniz. Böyle bir durumda olduğunuzu düşünüyor iseniz aşağıdaki ilk yardım tedbirlerini almalısınız!

Gözünüzde yabancı cisim girmiş hissi var ise bolca göz damlası damlattıktan sonra sterilize edilmiş pamuk veya bandajla kapatıp en yakın hastaneye müracaat ediniz, kesinlikle zaman kaybetmeyin.

Yapışan lensi gözden çıkarma

Göze yapışan lens üzerine göz damlası veya lens solüsyonu damlatarak göze 15-20 kez açıp kapayın. Bazen lensin göze fazla vakum yapmadığı durumlarda damla yardımı ile lens altına giren sıvının kaldırma kuvveti sayesinde vakum etkisi kaybolarak gözden rahatça çıkarabilirsiniz.

Diğer lens yapışma nedenleri

  • Yüksek ateş, ishal nedeniyle hızla sıvı kaybeden lens kullanıcılarında göz yaşı sıvısı azalarak aynı bir deniz aracının sığ su nedeniyle karaya oturması gibi kornea yüzeyinde oturup yapışır. Temel olarak lens göz yaşı üzerinde yüzmekte ve hareket etmektedir.
  • Gece lensleri ile uyuyan kişilerde uyku halinde gözün kapalı olmasından kaynaklanan sıcaklık farkı nemi sıfırlayarak göze yapışmasına müsait ortamı hazırlamaktadır.
  • Yeryüzü ile gökyüzü arasındaki hava molekülü farkı uçakla seyahat eden lens kullananları olumsuz etkileyebilir. Doğal olarak uçaktaki hava basıncı, nem oranı farklı olacağından; ağız, burun ve gözlerinizin kuruduğunu hissedersiniz. Yüksek irtifalarda havanın incelmesi geçici olarak lenslerin yapışmasını ancak pilotun inişte kabin basıncını ayarlaması sorunu ortadan kaldıracaktır.

Bunlarada bir göz atın!

Lens Gözden Düşer Mi?

Durduk yere lensin gözünüzden çıkıp düşmesinin nedeni merkez kalınlığının fazla olması, temel eğri uyumsuzluğundan üst …

4.936 Yorumlar

  1. İyi gunler 3 aylik renkli lens kullanıyorum bu sabah lens kutusunda birini bulamadm gozumde de batma var gözümün icine iyice baktm unutmuş olabilir miyim diye baktim yok sorum şu renkli lensler solar mi aceba

    • Kontakt lensler gözde batma hissine neden olursa kesinlikle kullanılmamalıdır. Göz içinde lensin unutulması ender bir durumdur, bazı durumlarda lens parçalanarak ufak parçalar halinde göz kapakları arkasına tutunabilir fakat kısa süre sonra gözyaşıyla beraber gözün ön tarafına dönerler. Renkli lensler yanlış solüsyon ve bakım yöntemleri nedeniyle solabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir