Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Lensin su içeriği ne demektir ve önemlidir?

Lensin su içeriği ne demektir ve önemlidir?

Su tutma oranı yumuşak kontakt lens malzesinin temel özelliğidir. Su oranı ne kadar yüksek olursa oksijenin göz yüzeyine dağılma katsayısı o oranda artmaktadır. Yüksek su oranı içeren lensler daha yumuşak ve esnek özelliktedir. Su içeriğinin fazla olması konforlu kullanımı arttırırken lensin dayanıklılığını azaltmaktadır. Günlük yumuşak lenslerin aynı gün kullanıp atılmasının nedeni fazla su içeriği nedeniyle hızlı şekilde yıpranmasıdır.

Alerjik ve gözleri çok sulanma yapan insanlar yüksek su kapasitesine sahip tek kullanımlık günlük lensleri tercih edebilirler.

Kontakt lensin su emme kapasitesi arttıkça oksijen iletimi artmaktadır. Başka bir deyişle kontakt lensin nefes alması içerdiği su miktarına bağlıdır. Su içeriği %60’tan fazla olan lensler yüksek su içerikli, %38’den az ise düşük su içerikli olarak adlandırılır.

Diabeti olanlar kornea aşınması tehlikesine karşı fazla su içeren günlük lensleri tercih edebilirler. Diabet hastalığında kontakt lens kullanımı nedeniyle oluşabilecek göz yaralanmalarında iyileşmenin daha uzun süreceği unutulmamalı mutlaka göz doktoruna danışılmalıdır.

Bunlarada bir göz atın!

Kuruyan lensler tekrar kullanılır mı?

Solüsyon eksikliği, unutulma nedeniyle kuruyan kontakt lenslerin polimer yapısı susuz kalarak bozulduğu için tekrar kullanılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir