Ana Sayfa / Genel / Renk Körlüğü Gözlüğü İle Renkleri Keşfedin

Renk Körlüğü Gözlüğü İle Renkleri Keşfedin

Renk görme anomalisi, renk görme zayıflığı, kısmi ve total renk körleri için geliştirilen chromax filtreler göz kamaştırıyor. Dünyada 8 erkekten birinden bulunan renk körlüğü problemi son teknoloji filtrelerle giderilebiliyor.

İşe girişte istenen sağlık raporu alacak kişiler gözlüğü kullanarak renk testlerini başarıyla geçebilirler.. 

Meslekli olarak yoğun şekilde renklerle haşır neşir olan kişilerde gözlüğü kullanarak en az %85 daha fazla rengi tanımlar hale gelebiliyorlar. Elektrik teknisyenleri, tekstil boyama, labaratuvar, iplik boyama, kimya, grafikerler veya renklerle sorunu olan herkes renk körlüğü gözlüklerini kullanabilirler. 

Kimler renk körlüğü gözlüğü kullanabilir?

14 yaşından başlamak üzere 70 yaşa kadar diskromatopsi bulunan her insan gözlüğü kullanabilir. Yan etki veya göze zararı olmayan gözlükler sayesinde renk ayrımı başarıyla yapılabiliyor.

Renk Körlüğü Nedir?

Ortalama olarak sağlıklı bir insan gözünün renk göre spekturumu 0 ile 780 nanometre’dir. Renk görme eksikliklerinde ise 480 ile 680 nanometre frekans dalga boyu eşit olarak gördüğünden renk görme problemi ortaya çıkmaktadır. Bu bağlamda renk körlüğü olarak teşhiş edilen hastalığın aslında renk görme anomalisi olarak düzeltilmesi gereği ortaya çıkmaktadır. Çünkü renk körü olarak nitelendirdiğimiz kişiler kırmızı ve yeşil renklerini görmekte fakat belirli dalga boylarındaki yeşil veya kızmızıları görmemektedir. Kişi TÜRK BAYRAĞI’nın kırmızı olduğunu görürken yeşil bir domatesi kırmızı dometes ile karıştırabilir. Elbette bu bir çelişki değildir çünkü kırmızı renginde görebildiği dalga boyları vardır. O nedenle renk körlerini hiçbir rengi görmediklerini düşünme hatasına düşmemek gerekir. Hatta daha ileri gidecek olursak normal insanların göremediği dalga boylarını algıladıklarını düşündüğümüzde renk körlüğü konusunun spesifik boyutlarının olduğunun farkına varabiliriz. Gen mutasyonu olarak açıklanan renk körlüğü’nün bu kadar basite indirgenmesini anlamak mümkün değil. Ne yani doğa bu kadar hatamı yapmaktadır? Yoksa bu insanların farklı özelliklerinin olduğunu keşfetmek mi gerekir..

Renk görmek, renk algılamanın ışığa bağlı bir konu olduğunu düşündüğünüzde göze giren ışık miktarına göre renkleri gördüğümüz sonucuna varmaktayız. 

Dünya’nın eksen eğikliği ve yıllık hareketine bağlı güneş ışınları düşme açıçı coğrafi konum itibariyle yıl boyunca değişiklik gösterir. Başka bir deyişle ışık renk üzerinde direkt etkili ve değişkendir. Işık nenediyle Japonya’da ki yeşil algısı ile Fransa’daki renk algısı değişkenlik gösterebilir.

Elbette renkler bir standarda tabi olmalıdır. İşte tam bu noktada ” Dr Shinobu Ishihara”  gerçeğini ortaya koymalıyız.. Renk körlüğünü tespit etmek için Ishihara renk testini yaratan bir Japon göz doktoru olan Dr Shinobu Ishihara kitabın Türkiye’de Bir medikal firma sahibi tarafından sahtesininde yapılacağını elbette bilemezdi.. Acar medikal firması sahibi testi matbaaya vererek lisanslı bir kitabı taklit ederek bir katliama sebep oldu.. Nasıl mı? Buyrun anlatalım!

Chromax Renk Körlüğü Filtreleri

Bu test kitabı uluslararası bir renk kodu ve standartlarda sadece heidel berg baskı makinasında basılmaktadır. Her ne kadar Heidelberg, Güneybatı Almanya’da yer alan şirin bir şehir olarak ün yapmış olsada kitabın türkiye’de uyanık medikalci tarafından taklit edilerek internette satılması bir çok insanın istikbaline neden olmaktadır. Mesela kitap orijinal olsa testi geçebilecek veya doktor onun için belki bir insiyatifte bulunacak.. Ama sahte test kitabı o kadar silik renklerden oluşuyor ki nerede ise görmek imkansız! 

Ray-Ban Çerçeveye Uygulanmış Filtre

Nasıl? Düşünün trafik ışıklarını görmeyen renk körlüğü problemli kişilerin yanında ışıkları algılayan renk körleride var.. O halde renk körlüğü sınıflandırılması gereken bir konudur! Hafif, orta ve ileri şiddet.. Hafif ve orta seviye renk körleri ile total renk körleri arasındaki fark ortaya konursa mesele kökten çözilebilir. 

Renk körlüğü gözlükleri sayesinde renkler hatasız olarak ayırt edebilir ve detaylı bilgi isteyenler unutmayın hemen bu numarayı not edin Türkiye’de bulabileceğiniz, renk körlüğü konusuna tamamı ile hakim olan Mert Bey’e ulaşmak için harekete geçin.. Doğru bilgiye ulaşın! İster renk körlüğünden bir mülakata yada bir heyeti geçmeyi hedefleyin veya kendi hayatınızda bu gözlüğü kullanmak hakkında fikir edinmek adına (0541) 466 53 38 telefon numarasını her zaman zaman arayabilirsiniz.

Bunlarada bir göz atın!

Renk Körlüğü Gözlüğü İşe Yarıyor mu?

Renk körlüğü problemlerine deva olarak üretilen Chromax gözlükler % 85 işe yarıyor. Üstelik en az …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir