Ana Sayfa / Genel / Renk Körlüğü Gözlüğü İşe Yarıyor mu?

Renk Körlüğü Gözlüğü İşe Yarıyor mu?

Renk körlüğü problemlerine deva olarak üretilen Chromax gözlükler % 85 işe yarıyor. Üstelik en az %85 renk düzeltmesi sağlayan gözlük bazı durumlarla %100 başarı sağlamaktadır.

Gözlük, insan gözününüm görme skalası olan 0 ile 780 nm (nanometre) dalga boyunda özellikle 480 – 640 dalga boyu frekansı konvert ederek renk körü kişinin renkleri görmesini sağlıyor.

Renk görme zayıflığı, renk anomalisi, kısmi ve total renk körlüğü olanlar dahil gözlükten faydalanabilirler.

Kırmızı, Yeşil, mavi-sarı ve monokromatik olarak sınıflandırılan renk körlüğü hastalığını gözlüklerle rehabilite etmek mümkün olabiliyor.

Örnek olarak; Tekstil boyama sektöründe çalışan bir diskromatopsi hastası personel filtre uygulama prosedürüne dahil olup muayene olduktan sonra gözlük yardımıyla 100 çeşit kumaşı, yüz iplikle %90 doğru şekilde eşleştirebilmektedir. Bir bakıma mucize ve heyacan verici bir gelişmeyle mesleklerine devam edebilmektedir. Öte yandan Tren kullanan bir makinist 2 km ilerdeki kırmızı ikaz ışığını gözlükle ayırt edebilmektedir. Kimi zaman 2 km ötede bir ikaz lambası, çoğu zaman 10 tonluk kumaş boya kazanın başında gözlük yardımıyla doğru kararlar verilebildiği göz ardı edilmemelidir.

Renk körlüğü problemi 3 farklı sınıfta (Yeşil, Kırmızı, Mavi-Sarı) başgöstermekte olup; zayıflık, anomali, kısmi ve total olarak kendi aralarında derecelendirilmektedir. Örneğin; Trafik ışıklarını algılayamayan renk körlerine kısmi renk körü denebilir. Protonopia: Kırmızı görme eksikliği, deuteronopia yeşil renk görme eksikliği, Tritanopia mavi renk görme eksikliğidir.

Retinaya düşen ışık miktarının taşıdığı enerji dalga boyları ile uyarılan reseptörler farklı frekansları optik sinirler vasıtasıyla beyne iletmektedir. İşte tam bu noktada renk görme gerçekleşmektedir. Renk körlerinin testleri görmeyişlerinin nedeni renk testlerinin 480 ile 640 nm’de basılmış olmalarıdır. Birçok insan renk körü olduğunu maalesef askeri mülakatlar veya işe giriş için müracaat ettikleri hastanelerde renk körü sağlık raporu aşamalarında öğrenmektedir.

Renk Körlüğü Gözlüğü

Gözlük Nasıl İşe Yarıyor?

Renk görme problemlerinin kaynağı göze giren farklı ışık miktarlarına karşılık retinada bulunan renk koni hücrelerinin yeşil, kırmızı ve mavi dalga boylarını optik sinirlere aynı iletmesidir. Eşit algılanan farklı dalga boyları renklerin üstüste binmesini sağladığından renk görme eksik gerçekleşir. Chromax gözlük camlarının barındırdığı filtre sayesinde farklı dalga boyları optik sinirlere iletilebildiğinden renk görme tam olarak gerçekleşmektedir.

Renk Körlüğü Gözlük Chromax

Işığa verilen tepki sayesinde görme beyinde gerçekleşmektedir. Görsel korteks cisimlerin hareket, şekil, uzaklık, yakınlık, renk gibi özellikleri milyarlarca veriyi işleyerek görme yeteneğini oluşturur. Renkleri görebilmek hayatın önemli bir parçasıdır. Dünyayı renkli görmek ise vazgeçilmezdir.

Derya Mert

Bunlarada bir göz atın!

Renk Körlüğü Gözlüğü İle Renkleri Keşfedin

Renk görme anomalisi, renk görme zayıflığı, kısmi ve total renk körleri için geliştirilen chromax filtreler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir