Ana Sayfa / Genel / Renk Körü Ressam Fikret Afacan

Renk Körü Ressam Fikret Afacan

Evet Yanlış duymadınız… Renk körü bir ressam bu dünya’da yaşıyor ve resim yapabiliyor. Balıkesir Taçköy’de dünyaya gelen Ressam Fikret Afacan’ın aslında renk körü olduğunu duydunuz mu? Orta ve Lise öğrenimini Balıkesir’de tamamlayan Ressam Afacan Teknik lise mezunu olması yanısıra üniversite eğitimini Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi, aynı üniversitenin Fotografçılık ve Kameramanlık bölümünü bitirmiş. Çocukluğundan bu yana çiçeklerden renkleri çıkararak boyama yapmış daha o yıllarda okullar arasında yapılan resim yarışmasında derece almıştır. Aldığı ödülün yarattığı motivasyon sonraki yıllarda kendisini daha çok resim yapmasına teşvik etmiştir.

Cam tozları, renkli taşlar, mermer gibi değişik yüzeyler üzerine yaptığı çalışmalarla yaptığı çalışmalarda yağlı boya harici bitki ve çiçekleri kullanmasıyla sanat dünyasında adından söz ettiren Ressam Fikret Afacan maalesef kırmızı-yeşil renk körü… Ama hemen üzülmeyin! Renkleri görememesi onu durduramamış çünkü ailesinden renkler konusunda aldığı destek onu bugünlere kadar taşımış..

Geçtiğimiz günlerde TRT1 Ekranlarında Dr. Halit Yerebakan ile Hayatın Ritmi sağlık programı renk körlüğü konulu bölümüne Ailesiyle birlikte katılan Afacan’a bir süpriz yapılarak renk körlüğü gözlüğü hediye edilmiştir. Programda Dr. Halit Yerebakan’ın sorularını cevaplayarak renk körlüğü nedeniyle yaşadığı sorunları anlatan Ressam Afacan’ın tablolarıda ekranda sergilenmiştir.

Aslında daha ilginç olan renkleri görmesi için tasarlanan filtre tipinin yayın sırasında belirlenmesiydi.. Lens Dünyası Ltd Şti’ yönetim kurulu başkanı Derya Mert yaptığı açıklamada programa 3 farklı renk körlüğü gözlüğü tipi tasarlanarak katıldığını yayın esnasında yapılan renk körlüğü testi ile 3 gözlükten uygun olanı ressam Fikret Afacan’a hediye ettiklerinin altını çizdi. Çünkü gözlük renk görme eksikliği tipine göre ayarlanmakta ve özellikle göremediği renkler hedef alınmaktadır. Dr. Halit Yerebakan’ın gösterdiği kitaptaki sayıları okuyamayan Ressam Fikret Afacan gözlüğü taktıktan sonra tüm rakamları doğru okuyarak konuklar ve seyirciler huzurunda testi başarıyla geçmiştir.

Programa ansızın sürpriz olarak katılan Lens Dünyası Ltd Şti’ Yönetim kurulu başkanı Derya Mert’in hediye ettiği Chromax marka renk körlüğü giderici gözlükle şimdiye kadar okuyamadığı renk körlüğü testini başarıyla okuyan Ünlü ressama ailesiyle birlikte sağlıklı ve başarılı yıllar dileriz.

Renk Körlüğü Nedir?


İnsan gözü 380 nm ile 760 nm dalga boyunu renk olarak algılamaktadır. Genelde 460 nm – 590 (Yeşil), 635 nm – 700 nm (Kırmızı) dalga boyu freakanslarını eksik olarak algılayan veya hiç göremeyen kişilere seviyesine göre Renk görme anomalisi, renk görme eksikliği, kısmi yada total renk körü adlandırılmaktadır.


İnsan gözü 380 nm ile 760 nm dalga boyunu renk olarak algılamaktadır. Genelde 460 nm – 590 (Yeşil), 635 nm – 700 nm (Kırmızı) dalga boyu freakanslarını eksik olarak algılayan veya hiç göremeyen kişilere seviyesine göre Renk görme anomalisi, renk görme eksikliği, kısmi yada total renk körü adlandırılmaktadır.

Örneğin; Yeşil görme anomalisi olanlara; deuteranomaly, yeşil renk görme eksikliği olanlara Deuteranop denmektedir.

Renk körlüğü gözlüğü nedir?
Renkleri görme kapasitesine sahip farklı dalga boylarını içeren filtre camların kişiye özel tasarlanarak çok özel bir muayene sonucunda belirlenen son teknoloji bir üründür. Gözlük sayesinde renk testleri sıfır hata ile geçilebilmekte, renk ayrımları sorunsuz yapılabilmektedir.

Renk Körlüğü Gözlüğü TRT1 Dr. Halit Yerebakan

Ressam Fikret Arıcan Kişisel Sergiler

2009 Ördekli Kültür Merkezi Bursa
2010 Ördekli Kültür Merkezi Balıkesir
2011 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Trabzon
2011 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Balıkesir
2012 Uluslararası Yağcı Bedir Kültür San. Festivali Balıkesir
2013 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Balıkesir
2014 Ördekli Kültür Merkezi Bursa
2015 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Bursa
2015 Assos Sanat Evi Çanakkale
2016 (ADD) Atatürk’çü Düşünce Derneği Balıkesir
2018 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Balıkesir

Ressam Fikret Arıcan Sergileri

1981 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
2012 Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
2013 U. Arası Zeytinyağı Kültür Sanat Festivali
2013 Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
2014 Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi
2014 Devlet Güzel Sanatlar Galerisi
2014 11. U. Arası Yörük Türkmen Şöleni
2015 İzzet Begoviç Anma Etkinliği
2015 Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
2015 Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
2016 Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
2016 Kış Temalı Resim Sergisi Venüs Sanat Galerisi
2017 Sihirli Renkler Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi
2017 Güre Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
2017 Naoussa Dostluk ve Barış Sevgi Festivali
2018 Çocuklar Okusun Karma Sergisi
2018 Balıkesir B. Şehir Sergi Salonu

Renk körü gözlükleri hakkında detaylı bilgi için (0541) 466 5338 telefondan bilgi elebilirsiniz.

Bunlarada bir göz atın!

Renk Körlüğü Gözlüğü İle Renkleri Keşfedin

Renk görme anomalisi, renk görme zayıflığı, kısmi ve total renk körleri için geliştirilen chromax filtreler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir