Ana Sayfa / Kontakt Lens Bilgileri / Sigorta (SGK) Lens Ödemesini Karşılıyor mu?

Sigorta (SGK) Lens Ödemesini Karşılıyor mu?

Sigortalıların lens ve gözlüklerini devlet desteğiyle alma hakları var. Fakat görünüşe göre insanlar haklarını nasıl kullanacaklarını pek bilemiyorlar. Devlet lens için ne kadar ödüyor? Optik cam, gözlük hakları nasıl kullanılıyor, kaç yılda yenileniyor açıklayacağız.

Gözlük camı, çerçeve, lens ödemesini SGK ücretsiz olarak gerçekleştirmektir. SGK hakkınızdan faydalanabilmek için SGK anlaşmalı hastane, polikliniklerden resmi reçete almalısınız. Reçetenizin üzerinde TC kimlik no, ad, soyad, protokol numarası, tarih ve hasta bilgileri olacağından gideceğiniz fenni gözlükçü reçete bilgileriyle SGK’nın e-optik portalına online giriş yaparak lens ödeme işleminizi yapar.

Her ne kadar SGK lens, gözlük ödemesini karşılıyor olsada hakkınız en ucuz gözlük çerçevesi veya camı almaya yetiyor.. Konu kontakt lenslere geldiğindeyse ödeme bazı koşulların oluşmasına bağlı..

Hangi durumlarda lens bedeli karşılanıyor?
Yaşa bağlı oluşan katarakt hastalığında göz içine yerleştirilen intraoküler lenslerin ödemesi devlet tarafından karşılanmaktadır. Görme keskinliği gözlük veya kontakt lensle 10/10 seviyesine ulaşamayan göz problemlerinde SGK hakkı kullanılmaktadır. Fakat görme dereceleri heyet kararıyla belgelenerek tasdik edilmesi şartı aranmaktadır. Sağlık kurulu kararıyla raporunu alan hasta sözleşmeli gözlükçülere müracaat ederek lens temin edebilirler.

SGK ne kadar karşılıyor?
Sigortalıya maksimum ödenecek tutar 2017’de yıllık 100 liradır. Gözlük almak için optikçiye giden bir sigortalı reçetesini teslim ettikten sonra gözlükçü kendisine sigorta çerçevelerini göstererek çeşitli alternatifler sunar. Düşük bedelle orta halli şık bir gözlük sahibi olmak devletin ödediği rakamla kesinlikle mümkün.. fakat pahalı marka gözlüğün tercih edilmesi durumunda aradaki fark sigortalının cebinden çıkmaktadır. Sigortalılar 3 yılda bir haklarını kullanarak gözlüklerini devlet desteği kullanarak ücretsiz satın alabilirler. Ancak gözde beklenmeyen şekilde 0.50 derece kırma kusuru artışlarında sigortalı 3 yıl beklemeksizin süresinden önce tekrar gözlük hakkı elde etmektedir. Sigortalı göz muayenesi olup reçete veya rapor aldıktan 10 iş günü içinde optisyen gözlükçüye başvurması, kanuni süreyi geçirmemesi gereklidir.

Gözlüğün hastanın görüşünü sağlayamayan durumlarda geniş spektrumlu teleskopik camlar devlet desteği kapsamında bulunuyor. Telekopik camlarda SGK toplamda 1.100 lira ödemektedir.

SGK Kontakt Lens Ödemeleri Ne kadar?
Yetişkinler 2 yıl, küçük çocuklarda 6 ayda bir sigortalılar haklarını kullanarak lens değişimlerini yapabiliyorlar. SGK yıllık lenslerde maksimum 1 adet için 170, 2 adet için 340 lira, aylık değişimli lenslerde 6 çift için 100 lira ödeme yapmaktadır. Seçtiğiniz kontakt lens devletin verdiği tutarı aşıyorsa fark sigortalının cebinden çıkmaktadır.

6 yaşından küçük çocuklarda katarakt ameliyatı sonrası Afak lens ücretlerini sağlık kurulu raporuna göre 6 ay veya 1 yıl değişimle yenileyerek bedeli karşılamaktadır. Sağlık raporunda belirtilen süre tamamlanmadan SGK ödeme yapmamaktadır.

Bunlarada bir göz atın!

Kuruyan lensler tekrar kullanılır mı?

Solüsyon eksikliği, unutulma nedeniyle kuruyan kontakt lenslerin polimer yapısı susuz kalarak bozulduğu için tekrar kullanılması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir